Haber

Rusya’nın BM’de Daimi Temsilciliği: Kiev kendini sanık sandalyesine koydu

Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilci Yardımcısı Mariya ZabolotskayaAçıklamada, Kiev’in Uluslararası Adalet Divanı’nı manipüle etmeye yönelik girişimleriyle aslında kendisini sanık sandalyesine bıraktığını, bundan sonra mahkemenin Kiev rejiminin Donbass’ta işlediği suçları değerlendireceğini söyledi.

Zabolotskaya, “ Bugün Rusya ve adalet, Uluslararası Adalet Divanı’nda anlamlı bir zafere daha kavuştu. “Ukrayna’nın Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi kapsamında Rusya’ya karşı açtığı davada mahkeme, özel askeri operasyonun yasallığını değerlendirmeyi reddetti ve aynı zamanda Kiev’in Donbas’ta soykırım yapıp yapmadığına ilişkin yargı yetkisini de kabul etti.”söz konusu.

Zabolotskaya, Kiev’in Uluslararası Adalet Divanı’nı manipüle etmeye yönelik girişimleriyle aslında kendisini kefeye koyduğunu belirterek, şöyle konuştu: ” Bu kararı hukuk diline tercüme edersek, Kiev, mahkemeyi ve Sözleşme’yi manipüle etmeye yönelik girişimleriyle esasen kendisini kefaletle karşı karşıya bırakmış oldu.“dedi.

Zabolotskaya, bundan sonra mahkemenin Kiev rejiminin Donbass’ta işlediği suçları değerlendirip soykırım teşkil edip etmediğine karar vereceğini söyledi. “Batı’nın yıllardır görmezden geldiği korkunç gerçeğin artık BM’nin ana yargı organı platformunda ortaya çıkacağını ve Kiev rejiminin hak ettiği cezayı alacağını umuyoruz.”İfadelerini kullandı.

Cuma günü Uluslararası Adalet Divanı, Ukrayna ile Rusya arasında özel operasyon nedeniyle 2022’de açılan davanın aslının değerlendirilmesine karar verdi. Mahkeme aynı zamanda soykırım sözleşmesinin uygulanmasına ilişkin bu davada Ukrayna’nın Rusya’ya karşı ileri sürdüğü bir grup iddiayı dikkate almamaya karar verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu